Jakie ogrzewanie do domu wybrać

10/02/2018

Autor: Jakub Sts

Rodzaj ogrzewania najlepiej wybrać już podczas budowania domu. Dzięki temu dużo szybciej zamontujesz wybraną instalację, zaoszczędzisz czas i pieniądze na ewentualnych przebudowach w późniejszym okresie. Warto więc poświęcić dłuższą chwilę na wybranie najlepszego systemu. Najlepszego, czyli jakiego? Taniego, ekologicznego czy prostego w obsłudze? Niestety, idealne ogrzewanie nie istnieje, jednak możesz dobrać takie, które będzie maksymalnie odpowiadało Twoim wymogom.

Weź pod uwagę indywidualne potrzeby

Przy wybieraniu najlepszego ogrzewania do domu, większość osób skupia się na kalkulowaniu zysków i strat. Koszty inwestycji i samego użytkowania są oczywiście niezwykle istotne, ale warto też zastanowić się, w jaki sposób obsługuje się dany system. Niektóre z nich wymagają większego nakładu pracy i uwagi, niż inne. Należy wziąć też pod uwagę konstrukcję domu (wolnostojący czy w zwartej zabudowie) oraz istniejące media – obecność lub brak instalacji gazowej w okolicy, miejską sieć ciepłowniczą.

Popularne ogrzewanie wodne

Jednym z najczęściej stosowanych modeli ogrzewania w domach jednorodzinnych jest ogrzewanie wodne. Składa się na nie źródło ciepła – piec, rury rozprowadzające ciepłą wodę oraz grzejniki. Jedną z zalet tego rozwiązania jest różnorodność połączeń, jakie można zastosować w domu, w zależności od potrzeb. Dodatkowo, system jest prosty w obsłudze i bezpieczny w eksploatacji. Do wad należy zaliczyć wysoki koszt inwestycji i tzw. bezwładność cieplną. W praktyce oznacza to, że mimo dostarczania ciepła, temperatura długo pozostaje bez zmian, a to wyklucza dogrzanie budynku „na zapas” na 1-2 dni. Można jednak w prosty sposób rozwiązać ten problem i do systemu dołączyć zbiornik buforowy. Będzie on magazynował wytworzoną energię i uwalniał ją do odbiorników ciepła wtedy, gdy będzie potrzebna.

Kominek wciąż w cenie

Kominek, mimo, że jest jedną z najstarszych form ogrzewania, jest wciąż stosowany z powodzeniem w wielu domach. Wyróżniamy dwa typy: z otwartym i zamkniętym paleniskiem. Rodzaj urządzenia z otwartym paleniskiem nie jest polecany jako główne źródło ciepła. Może jedynie dogrzać pomieszczenia i stworzyć klimatyczny nastrój. Z kolei energia wytwarzana w kominku z zamkniętym paleniskiem zapewni ciepło nawet w całym domu. Ciekawym rozwiązaniem jest też kominek z płaszczem wodnym. Posiada on dodatkowy wymiennik ciepła, w którym gorące spaliny ogrzewają wodę. Takie urządzenie można więc podłączyć do systemu c.o. Tego, czego obawiają się osoby zastanawiające się nad instalacją kominka, to częstotliwość podkładania drewna. Rzeczywiście, może być to uciążliwe, jeśli do instalacji nie jest dołączony zbiornik buforowy. Urządzenie akumuluje ciepłą wodę przekazywaną z kominka i uwalnia ją przez długi czas. W rezultacie, woda w zbiorniku jest ciepła jeszcze przez długi czas po wygaśnięciu ognia.

Odnawialne źródła energii

Korzystanie z odnawialnych źródeł energii to nie tylko chwilowa moda. Ekologiczne rozwiązania to najczęściej duży jednorazowy wydatek, lecz taki zakup zwraca się dużo szybciej, niż w przypadku tradycyjnych form ogrzewania. Łatwo to policzyć biorąc pod uwagę fakt, że ceny energii pną się w górę, a korzystanie z odnawialnych źródeł zawsze będzie darmowe. Wciąż najpopularniejszym ekologicznym sposobem ogrzewania są kolektory słoneczne, które nie potrzebują paliwa do funkcjonowania. Żeby maksymalnie wykorzystać darmowe dobra naturalne, musisz zaopatrzyć się w zbiornik magazynujący energię. Wynika to z faktu, że słońce ogrzewa solary w godzinach południowych, a ciepła woda jest wykorzystywana głównie wieczorem. Bufor będzie więc akumulował wytwarzaną energię cieplną, którą będziesz mógł wykorzystać wtedy, gdy będzie taka potrzeba.

Planując ogrzewanie domu podczas jego budowy nie możesz zapomnieć też o absolutnych podstawach. Zaplanuj pomieszczenia buforowe, takie jak przedsionek czy weranda. Zimą będą magazynować ciepło. Zadbaj też o duże okna, które wpuszczą nie tylko więcej światła do pomieszczeń, ale przede wszystkim ciepła.

Ostatnio dodane
Program Ciepłe Mieszkanie

Program Ciepłe Mieszkanie

Czym jest program "Ciepłe Mieszkanie" i jak różni się od programu "Czyste Powietrze"? Program "Ciepłe Mieszkanie" to...

Inne ciekawe artykuły…

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *