Bufor do pompy ciepła – czy warto?

22/11/2018

Autor: Iza Tomaszewska

bufor z pompa ciepla

Zbiorniki buforowe to urządzenia, które w zależności od ich rodzaju, a także formy instalacji grzewczej, można wykorzystywać na różne sposoby. Ich główną zaletą jest usprawnianie działań pozostałych elementów instalacji. W niektórych przypadkach podłączenie bufora do pompy ciepła jest niezbędne.

Jak działa pompa ciepła?

Pompa ciepła to ekologiczne źródło energii. W zależności od rodzaju urządzenia, może pozyskiwać ją z powietrza, wody lub gruntu. Pompa ciepła w systemie grzewczym z powodzeniem zastępuje inne źródła ciepła – takie jak kocioł węglowy, elektryczny czy gazowy. Jednak w odróżnieniu od nich, to urządzenie nie wytwarza ciepła, a jedynie „transportuje” energię pobieraną z naturalnych surowców do instalacji grzewczej.

Pompa ciepła wymaga zasilania energią elektryczną. Są to jednak na tyle małe ilości, że korzystanie z niej w końcowym rozrachunku jest zdecydowanie tańsze, niż w przypadku ogrzewania domu przy użyciu kotła. Z kolei jedną z wad pomp, są wysokie koszty ich zakupu. Jednak przy podłączeniu zbiornika buforowego do pompy ciepła inwestycja zwróci się zdecydowanie szybciej.

Pompa ciepła jako urządzenie o zaawansowanej technologii do dobrej pracy potrzebuje wysokiej jakości elementów instalacji grzewczej, dobranych odpowiednio i przemyślanych aby faktycznie służyły wiele lat. Jednym z nich jest bufor do pomp ciepła.

 

Bufor do pompy ciepła – korzyści z podłączenia

Zbiornik buforowy pomaga wydłużyć żywotność pompy ciepła. Większość pomp obecnych na rynku jest wyposażonych w sprężarkę typu on/off. Charakterystyczny jest dla nich dość długi czas rozruchu. Właśnie moment startu i rozruchu najbardziej skraca żywotność sprężarki, a przez to całego urządzenia. Współpraca ze zbiornikiem buforowym umożliwia zmniejszenie liczby cykli załączania pompy. Bufor do pompy ciepła odbiera wytworzoną energię, przez co pompa może pracować sprawniej i z pełną mocą i załącza się zdecydowanie rzadziej, co realnie przekłada się na czas jej pracy, a przez to – oszczędności.

Zbiornik buforowy do pompy ciepła spełnia również funkcje sprzęgła łącząc kilka źródeł ciepła oraz zasila kilka obiegów c.o. np. grzejniki, ogrzewanie podłogowe czy ogrzewanie ścienne.

 

Ostatnio dodane

Inne ciekawe artykuły…

Zbiornik buforowy – cena

Zbiornik buforowy – cena

Cena zbiorników buforowych zależy głównie od zastosowanych materiałów, ich jakości , wykonania zbiornika,...

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *