Bufor Ciepła z Kolektorami Słonecznymi

Najtańsze ogrzewanie wody użytkowej

Najefektywniejsze połączenie, aby połączyć kolektory słoneczne do zasilania ciepłej wody użytkowej oraz centralnego ogrzewania (grzejniki, podłogówka). Bufor Noel pracuje jako magazyn ciepła energii słonecznej, połączy dodatkowe źródło ciepła z kolektorami słonecznymi oraz przekaże ciepło do kilku obwodów centralnego ogrzewania. Koszt inwestycji zwraca się w krótszym czasie, niż przy zastosowaniu tylko do ogrzewania bieżącej wody.

Bufor ciepła niezbędny z kolektorami słonecznymi.

Kolektory słoneczne w połączeniu z buforem Noel z miedzianą wężownicą do ciepłej wody, magazynują swoją energię cieplną , która zostaje wykorzystana do grzania ciepłej wody i również do zasilania lub wspomagania instalacji centralnego ogrzewania (ogrzewanie podłogowe, grzejniki). Bufor jako magazyn ciepła, gromadzi nadmiar energii słonecznej, a instalacja grzewcza wykorzystuje ją w późniejszym czasie, gdy nie ma wystarczającej ilości promieniowania słonecznego czyli na przykład podczas wieczornej kąpieli lub chłodnych wieczorów do ogrzania pomieszczeń. Koszt inwestycji zwraca się w krótszym czasie niż tylko przy zastosowaniu do ogrzewania bieżącej wody (w połączeniu z zasobnikiem).

Efektywne instalacje dla C.O. i C.W.U.

Bufor ciepła i kolektory słoneczne to również źródło ciepła dla ogrzewania budynku wiosną lub jesienią.

Odpowiednio zaprojektowana i wykonana instalacja kolektorów słonecznych jest kluczowa do zaspokojenia 55-75% rocznego zapotrzebowania do ogrzania ciepłej wody użytkowej. Jednak jeśli chcemy uzyskać najlepszą wydajność, dzięki której  jesteśmy w stanie wspierać również ogrzewanie budynku w okresach przejściowych,  konieczne jest zastosowanie wysokiej jakości bufora ciepła NOEL z dwiema miedzianymi wężownicami o odpowiedniej powierzchni wymiany ciepła i przepływie. Takie połączenie  spowoduje że nasza instalacja będzie zasilać ogrzewanie budynku czy basenu, co wpłynie na zmniejszenie kosztów ogrzewania, a ciepła woda od kwietnia do września bez dodatkowych kosztów.

zapotrzebowanie solar v2 1

Latem ciepła woda użytkowa prawie za darmo.

Dzienny koszt podgrzania wody użytkowej dla czteroosobowej rodziny (ceny paliw i energii za pierwszy kwartał 2022 – obliczenia własne).

Instalacja Solarna z Buforem Ciepła NOEL

0,38 zł

Pompa ciepła

5,83 zł

Piec węglowy

6,53 zł

Kocioł na drewno

6,76 zł

Kocioł olejowy

10,26 zł

Podgrzewacz elektryczny

17,34 zł

Schematy – jak łączymy nasze bufory ciepła z kolektorami słonecznymi?

Schemat podłączenia pieca gazowego, oraz kolektorów słonecznych

Schemat podłączenia kominka, pieca gazowego, oraz kolektorów słonecznych

Schemat podłączenia kotła na paliwo stałe, oraz kolektorów słonecznych

Schemat podłączenia kotła na drewno, oraz kolektorów słonecznych

Powyższe schematy są uproszczone i nie zastępują projektu instalacji.
Stanowią jedynie pomocnicze opracowanie koncepcyjne, pomocne w opracowaniu projektu. Na schematach nie przedstawiono niezbędnych elementów zabezpieczających i regulacyjnych. Zabezpieczenia należy dobrać zgodnie z obowiązującymi przepisami. Podłączenie urządzeń grzewczych i armatury, należy wykonać według zaleceń producentów tych urządzeń. Średnice przewodów, zastosowanej armatury jak i sposób ich podłączeń dostosować do wymaganych przepływów medium grzewczego podanego w instrukcji. Jeśli potrzebujesz pomocy jak podłączyć zbiornik Noel skontaktuj się z naszym działem technicznym

Połącz kolektory słoneczne i bufor ciepła

Dowiedz się więcej o naszych systemach grzewczych i przekonaj się, jak możemy Ci pomóc zaoszczędzić na kosztach ogrzewania, oraz usprawnić twoją instalację C.O. i C.W.U.