Bufor Ciepła i Fotowoltaika

Bufor ciepła i fotowoltaika to idealne połączenie, które pozwala na efektywne wykorzystanie energii słonecznej w celu ogrzewania domu i przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Bufor ciepła, czyli magazyn energii, pozwala na przechowywanie energii cieplnej wyprodukowanej przez panele fotowoltaiczne zamieniając energię elektryczną na cieplną.

bufor-noel-panele-pv-2

Bufor Ciepła – dlaczego jest tak potrzebny w instalacji z fotowoltaiką?

Bufor ciepła NOEL to idealne rozwiązanie dla właścicieli instalacji fotowoltaicznych, którzy chcą wykorzystać w pełni energię wyprodukowaną przez swoje panele słoneczne. Dzięki buforowi ciepła, można magazynować energię powstałą w pikach produkcji, zwłaszcza w okresach wiosenno-letnich, gdy dni są dłuższe i bardziej nasłonecznione.

W przypadku obszarów nasyconych instalacjami fotowoltaicznymi, zdarzają się odłączenia instalacji z powodu zbyt wysokiego napięcia w sieci. Falowniki podnoszą napięcie, aby wysyłać energię do sieci, ale w przypadku, gdy wiele instalacji jednocześnie wprowadza energię, napięcie może przekroczyć próg 253 V, co powoduje restartowanie falowników i spadek wydajności fotowoltaiki.

W celu uniknięcia wyłączeń, warto wykorzystać nadmiar energii do ogrzewania bufora ciepła, który działa jak magazyn energii. Woda ogrzana w ten sposób może być wykorzystana do przygotowania ciepłej wody użytkowej, a także do wspomagania ogrzewania domu, szczególnie w okresach wiosennych, gdy produkcja energii jest już wysoka, ale dni są wciąż chłodne.

Korzystanie z bufora ciepła w połączeniu z instalacją fotowoltaiczną przynosi wiele korzyści, takich jak większe zyski z fotowoltaiki, uniknięcie problemów związanych z odłączaniem instalacji oraz przyspieszenie zwrotu z inwestycji.

Schemat podłączenia pompy ciepła z panelami słonecznymi i modułem MPPT

In-Grid – ogrzewanie bufora fotowoltaiką gdy występuje nadprodukcja energii elektrycznej.

Jeśli jesteś właścicielem instalacji fotowoltaicznej i szukasz sposobu na obniżenie kosztów prądu, to Inteligentny Magazyn Ciepła może być Twoim najlepszym sojusznikiem. Jest to szczególnie ważne dla prosumentów, którzy chcą dołączyć do grona właścicieli własnej elektrowni słonecznej po 1 kwietnia 2022 r., gdyż zmiany w sposobie rozliczeń wprowadzone wówczas sprawiły, że energia wyprodukowana w ciągu dnia nie jest już przechowywana bezkosztowo przez zakład energetyczny.

Dlatego też magazyn energii cieplnej jest idealnym rozwiązaniem dla tych, którzy chcą ograniczyć przepływ energii między siecią a instalacją fotowoltaiczną. Dzięki temu część wyprodukowanej energii zostaje zużyta na bieżące potrzeby i dogrzanie bufor ciepła, a jedynie jej nadmiar jest wysyłany do sieci. W ten sposób korzystasz z energii własnej produkcji, do ogrzania ciepłej wody użytkowej oraz ogrzewania w dni wiosenne.

Zmagazynowana energia jest wykorzystywana wtedy, gdy produkcja energii jest niższa niż jej zapotrzebowanie, np. wieczorem lub w mniej wydajnych okresach produkcyjnych. Kiedy natomiast zapotrzebowanie przewyższa produkcję, energia jest pobierana z sieci. Dzięki takiemu sposobowi działania sieć energetyczna jest wykorzystywana tylko w niezbędnym minimum, co jest doskonałym przykładem autokonsumpcji energii.

Jakie korzyści z dogrzewania bufora ciepła zasadą In-Grid?

  • zwiększenie zysku z instalacji fotowoltaicznych – w przeciwieństwie do sytuacji, gdy nadmiar energii jest wprowadzany do sieci, wykorzystanie bufora pozwala na zużywanie energii na miejscu. Dzięki temu zwrot z inwestycji zostanie przyspieszony.
  • ochrona falowników przed częstym restartem – kolejną korzyścią jest ograniczenie problemu odłączania instalacji spowodowanego przez zbyt wysokie napięcie w sieci. Odłączanie falowników związane z tym problemem negatywnie wpływa na ich żywotność, a także może znacznie pogorszyć wyniki produkcji.
  • stabilna produkcja energii – dzięki zastosowaniu bufora ciepła, nadwyżki energii mogą być magazynowane i wykorzystywane do ogrzewania wody użytkowej lub do wspomagania systemu grzewczego w okresach o niższej produkcji energii. W efekcie uniknięte zostaną częste odłączenia instalacji, co przyczyni się do utrzymania stabilnej produkcji energii.

Off-Grid – ogrzewanie bufora panelami fotowoltaicznymi wykorzystując funkcję MPPT – jako samodzielne źródło ogrzewania.

Chcesz korzystać z energii słonecznej do ogrzewania wody użytkowej bez konieczności przyłączania swojej instalacji fotowoltaicznej do sieci? W takim przypadku mamy dla Ciebie idealne rozwiązanie – połączenie paneli fotowoltaicznych z wydajnymi grzałkami oporowymi zamontowanymi w buforze ciepła z miedzianą wężownicą do C.W.U. NOEL oferuje gotowe do wykorzystania rozwiązania tej klasy, w których cała instalacja wykorzystuje odpowiednio dobrany do grzałek regulator MPPT (Maximum Power Point Tracking).

Regulator MPPT działa poprzez dostosowywanie napięcia wyjściowego, aby panel słoneczny pracował z jak największą wydajnością. Dzięki temu, kiedy warunki atmosferyczne zmieniają się (np. gdy chmury zakryją słońce), regulator automatycznie dostosowuje swoje parametry, aby zawsze wydobyć maksymalną ilość energii z paneli fotowoltaicznych i wykorzystać ją do ogrzania bufora. Takie połączenie daje możliwość korzystania z energii słonecznej do ogrzania wody użytkowej, niezależnie i samodzielnie.

Korzyści z Off-Gridowego połączenia fotowoltaiki z buforami NOEL:

  • oszczędność – darmowa ciepła woda użytkowa od kwietnia do września
  • niezależność – pełna niezależność zarówno od publicznej infrastruktury energetycznej, jak i cen prądu
  • nie wymaga serwisów – instalacja nie wymaga co rocznych serwisów, jest bardzo trwała przez co możemy z niej korzystać przez wiele lat