Decyzja o budowie domu wiąże się z dużymi wydatkami. Dlatego należy dobrze przemyśleć każdy krok i zaplanować optymalne rozwiązania. Jest to inwestycja, na której nie warto oszczędzać, szczególnie kiedy chodzi o wykorzystane materiały i technologie. Na szczęście coraz częściej można wybierać spośród rozwiązań indywidualnych.
Projekt na zamówienie
Pierwszym krokiem, oczywiście po zakupie działki, jest projekt domu. Choć nie brakuje ciekawych propozycji, coraz więcej osób decyduje się na stworzenie indywidualnego projektu. Dzięki temu zyskują pewność, że dom będzie dopasowany do ich stylu życia i preferencji. Zaletą takiego rozwiązania jest np. tworzenie bardziej zoptymalizowanych przestrzeni czy otwartych pomieszczeń. Warto też pomyśleć o takich rozwiązaniach, których nie znajdzie się w gotowych projektach, jak pralnia z suszarnią, ukryty pokój czy niewielka piwniczka, do której schodzi się z kuchni.
Nowoczesne technologie
Kolejną kwestią, którą dobrze wziąć pod uwagę, jest technologia. Jest ona dużym ułatwieniem dla domu i codziennego życia oraz pozwala stworzyć tzw. smart home. Przykładem takich urządzeń jest zbiornik buforowy Noel. Jego konstrukcja pozwala podłączyć różne źródła ciepła, jak kominek z płaszczem wodnym, pompa ciepła czy kocioł na paliwo stałe. Dodatkowo nie ma znaczenia także wybór odbiorników ciepła – może to być zarówno ogrzewanie podłogowe, ścienne, jak i tradycyjne kaloryfery.
Takie rozwiązania mają kilka zasadniczych zalet, na czele ze zmniejszeniem kosztów utrzymania czy dużą energooszczędnością. Jest to szczególnie ważne dla osób, które chcą zmniejszyć koszty ogrzewania, planują remont kotłowni lub dopiero przymierzają się do budowy domu. Zwłaszcza ta ostatnia grupa osób powinna mieć to na uwadze, biorąc pod uwagę stopniowo zaostrzające się normy cieplne dla domów. Kolejna zmiana przepisów planowana jest na 2021 r.
0 komentarzy