Sposoby na zmniejszenie wydatków w hotelu i pensjonacie: ogrzewanie i ciepła woda

10/10/2018

Autor: Jakub Sts

Jak zmniejszyć koszty ogrzewania

Koszty energii, zaraz po kosztach zatrudnienia personelu, stanowią największe wydatki w hotelach i pensjonatach. Znalezienie odpowiedniego systemu ogrzewania jest dla właścicieli obiektów niemałym wyzwaniem. Korzystanie z nowoczesnych, przemyślanych rozwiązań jest teraz w zasięgu dużych, jak i małych ośrodków. Gdzie szukać źródeł oszczędności?

Odpowiednia termoizolacja

Często problem z wysokimi kosztami energii leży w ogrzewaniu budynku. Dobra izolacja to podstawa, o którą należy zadbać przed ewentualną wymianą lub przebudową instalacji grzewczej. Straty ciepła przez ściany mogą przynosić straty nawet 30% energii cieplnej! Metod ocieplania jest coraz więcej i nie jest to, tak jak jeszcze kilkanaście lat temu, izolacja wyłącznie wełną mineralną i styropianem. Można w tym celu zastosować też keramzyt, maty polietynowe, płyty silikatowe i wiele innych. Więcej o wymogach termicznych przeczytasz w artykule „Wymogi termiczne dla domu” (http://www.noel.pl/wymogi-termiczne-dla-domu-155.html ).

Regulowanie temperatury w pokojach

Warto zwrócić też uwagę na minimalizację kosztów eksploatacji. Ważne jest monitorowanie pomieszczeń hotelowych pod względem panujących w nich temperatur. Niezalecane jest przegrzewanie pokoi. Jeśli jest w nich zbyt ciepło, goście mogą uchylać okna, co generuje duże straty. Jeśli pokój nie jest aktualnie używany, wystarczy utrzymywać w nim temperaturę 16°C, która pozwala na oszczędność, a jednocześnie szybkie dogrzanie pomieszczenia przed samym przyjazdem gości. W trakcie ich pobytu w sezonie grzewczym optymalna temperatura to 20-23°C. Z kolei w pomieszczeniach nieużywanych przez dłuższy czas wystarczy ustawienie termostatu na 12°C.

Kumulowanie nadwyżek energii

Bez względu na nośniki ciepła (od kotłów c.o. po odnawialne źródła energii), bardzo ważne jest też kumulowanie nadwyżek energii. W przeciwnym wypadku nawet 1/3 opału marnuje się, bo jest spalana w nieefektywny sposób (np. w przypadku pieców na paliwo stałe) lub niewykorzystywana wtedy, gdy jest produkowana (np. w przypadku paneli słonecznych). Rozwiązaniem tego problemu jest zbiornik buforowy, który może pomieścić nawet ponad 1000 litrów ogrzanej wody, którą następnie przekazuje do odbiorników ciepła dopiero wtedy, gdy jest ona potrzebna do ogrzania pomieszczeń lub wody użytkowej. Zbiorniki  buforowe Noel współpracują zarówno w układzie otwartym, jak i zamkniętym.

Brak ciepłej wody w hotelu

Długie oczekiwanie na ciepłą wodę w kranach czy bateriach prysznicowych to powszechny problem w dużych ośrodkach. Jest to szczególnie uciążliwe w przypadku, gdy wielu użytkowników próbuje skorzystać z ciepłej wody w różnych miejscach poboru, co w dużych obiektach zdarza się często. Generuje to wiele niedogodności – od obniżonego komfortu gości obiektu, po ogromne koszty, jakie musi ponosić właściciel za litry wylewanej bez potrzeby zimnej wody.

Przepływowe ogrzewanie wody użytkowej

Najlepszym rozwiązaniem, jakie można zastosować w takim przypadku, jest system przepływowego ogrzewania wody użytkowej. W zbiorniku buforowy umieszczona jest miedziana wężownica, która pracuje jak wymiennik ciepła. Po odkręceniu kranu lub kilku kranów ciepła woda ogrzewa się w czasie rzeczywistym. Dzięki temu woda może być przekazywana do wielu punktów poboru jednocześnie non stop i to niezależnie od liczby użytkowników. Taki system idealnie odpowiada na potrzeby dużych obiektów i ich gości, zapewniając im ciepłą wodę w dowolnym momencie i w dowolnej ilości, jak i właścicieli obiektów, którzy nie ponoszą kosztów marnowanej wody.

Ostatnio dodane
Program Ciepłe Mieszkanie

Program Ciepłe Mieszkanie

Czym jest program "Ciepłe Mieszkanie" i jak różni się od programu "Czyste Powietrze"? Program "Ciepłe Mieszkanie" to...

Inne ciekawe artykuły…

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *