Jak oszczędzić przy pomocy nowych technologii?

20/09/2018

Autor: Jakub Sts

rozwiązania dla domu

Trzy inteligentne rozwiązania dla domu

Nowe technologie od kilkunastu lat rewolucjonizują świat. Z badań firmy Gartner wynika, że do 2022 roku każdy nowoczesny dom będzie posiadał 500 inteligentnych urządzeń. I chociaż to zawrotna liczba, łatwo można zauważyć, że współczesne rozwiązania opanowują coraz więcej obszarów naszego życia. Nie tylko zapewniają rozrywkę, ale też poprawiają bezpieczeństwo i po prostu ułatwiają życie. W które z nich już teraz warto zainwestować?

1. Inteligentne gniazdka sieciowe

Dobra wiadomość jest taka, że nowoczesne urządzenia wcale nie muszą być drogie. Już teraz na rynku istnieje mnóstwo inteligentnych produktów, w które nie trzeba dużo inwestować, a wręcz można dzięki nim oszczędzać. Jednym z nich jest inteligentne gniazdko. Jakie problemy eliminuje? Pozostawianie urządzeń elektrycznych w gniazdkach, mimo że nie są używane, może sporo kosztować. Z badań Amerykańskiego Departamentu Energii wynika, że za nieodłączoną drukarkę laserową domownicy zapłacą 67 zł, za konsolę do gier 233 zł, a telewizor aż 871 zł więcej w skali roku!

Istnieje na to banalnie proste rozwiązanie i jest nim właśnie inteligentne gniazdko. Jest to tak naprawdę nakładka na każde gniazdko 220V w domu. Może kontrolować przepływ prądu do konkretnych urządzeń, a co najważniejsze, jest zdalnie sterowana przez aplikację mobilną. Oznacza to, że możesz przy pomocy smartfonu odłączyć od prądu jakiekolwiek urządzenia, jeśli np. zapomniałeś tego zrobić przed wyjściem z domu. Co więcej, niektóre modele wykrywają zwarcie w urządzeniu i odcinają zasilanie, by chronić całą sieć przed przepięciem.

2. Oszczędne ogrzewanie

Nowa technologia wkracza również do kotłowni i pozwala oszczędzać nawet połowę kwoty przeznaczanej na ogrzewanie domu. Jak to możliwe? Rozwiązania dostępne na rynku coraz częściej są nastawione na wprowadzenie ekologii do domu. Jednym z nich jest zbiornik buforowy, który łączy w sobie działanie trzech urządzeń: wymiennika ciepła, który przepływowo ogrzewa wodę użytkową, sprzęgła, które potrafi łączyć różne źródła i odbiorniki ciepła oraz zbiornik, który akumuluje nadmiar wytworzonej energii.

Działanie zbiornika spodoba się osobom dbającym o ekologię. Urządzenie pozwala źródłom ciepła (np. takim jak kocioł czy kominek z płaszczem wodnym) pracować z pełną mocą, a to skutkuje o wiele mniejszą emisją substancji smolistych do atmosfery. Z kolei fakt, że zbiornik gromadzi nadmiar energii sprawia, że ogrzewanie staje się niemal bezobsługowe. Jeśli domowników nie ma w budynku przez cały dzień, nie musi to już oznaczać, że wrócą do zimnego domu. Zbiornik utrzymuje wysoką temperaturę wody przez kilkanaście godzin, a więc dołożenie opału rano wystarczy, by jeszcze wieczorem cieszyć się ciepłem i ciepłą wodą.

3. System bezprzewodowy – sterowanie domem przez internet

Najwięksi fani nowych, wygodnych rozwiązań, mogą zainteresować się zestawem współpracujących ze sobą urządzeń. Najważniejszym z nich jest centrala sterująca całym zestawem. Co ważne, producenci umożliwiają rozbudowę systemu i dopasowywanie go do potrzeb domowników. Do podstawowych funkcji najczęściej należą czujniki ruchu, piloty, czujniki temperatury i wilgoci. W ramach dodatkowego wyposażenia można zaopatrzyć się czujki dymu, czujniki zalania, kamery wewnętrzne i zewnętrzne czy alarm osobisty.

Największą zaletą systemów smart home jest bezprzewodowa łączność, która pozwala na sterowanie poszczególnymi urządzeniami z poziomu smartfona. W czym takie rozwiązanie pomaga na co dzień? Przykładowo, możesz imitować obecność domowników, kiedy jesteś poza domem, np. przez włączanie świateł czy opuszczanie rolet. Możesz też uruchomić pralkę, by po powrocie z pracy jedynie rozwiesić pranie, a jeśli system wykryje próbę włamania lub zalania wnętrza, zostaniesz o tym natychmiast powiadomiony. Możliwości są już niemal nieograniczone.

Ostatnio dodane
Program Ciepłe Mieszkanie

Program Ciepłe Mieszkanie

Czym jest program "Ciepłe Mieszkanie" i jak różni się od programu "Czyste Powietrze"? Program "Ciepłe Mieszkanie" to...

Inne ciekawe artykuły…

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *