Schemat kotłowni

10/07/2018

Autor: Jakub Sts

Schemat kotłowni – podłączenie zbiornika buforowego i pompy ciepła

Podłączenie zbiornika buforowego do pompy ciepła zapewnia odbiór całej mocy grzewczej ze źródła ciepła. Pompa pracuje sprawnie z pełną mocą, efektywnie wykorzystuje swoje parametry techniczne i nie wchodzi w stan awarii.

Takie połączenie gwarantuje nieograniczoną wydajność ciepłej wody. Odpowiadają za to miedziane wężownice o dużych powierzchniach wymiany ciepła. Dzięki wykorzystaniu technologii przepływowego ogrzewania wody, użytkownicy otrzymują bieżącą, ciepłą wodę nawet przy temperaturze 50°C, jaką produkuje pompa ciepła

Jaki schemat kotłowni sprawdzi się w ekologicznym domu?

Dobór źródła ciepła do oczekiwań i potrzeb domowników to wyzwanie, szczególnie, jeśli na rynku wciąż pojawiają się kolejne modyfikacje i nowe sposoby na ogrzewanie. Technologie coraz częściej podążają w stronę ekologii i właśnie na ten model chętnie decydują się inwestorzy. Jaki schemat kotłowni sprawdzi się w takim przypadku?

Schemat kotlowni 500x400 1

Ekologia a schemat kotłowni

Jeżeli wybierając urządzenia grzewcze bierzesz pod uwagę oszczędność energii i emisję szkodliwych substancji, masz do wyboru coraz więcej rozwiązań. Producenci starają się już na etapie wytwarzania produktów dbać o środowisko w taki sposób, by jak najmniej ingerować w otoczenie. Schemat kotłowni możesz oprzeć na tzw. ecodesignie, który zakłada ekologiczne podejście do projektowania urządzeń.

Schemat kotłowni z pompą ciepła

Ekologicznym rozwiązaniem, które warto rozważyć, są pompy ciepła. Istotnie wpływają na redukcję emisji zanieczyszczeń – pobierają darmową energię z powietrza, wody lub gruntu, w zależności od rodzaju urządzenia. Pompy wymagają zasilania energią elektryczną, ale są to niewielkie ilości. W efekcie, koszty instalacji, mimo dużego wydatku na zakup, najczęściej zwracają się już po kilku latach. Warto jednak pamiętać o prawidłowym ociepleniu budynku. To podstawa, o którą powinieneś zadbać, jeżeli chcesz maksymalnie wykorzystać potencjał urządzeń grzewczych.

Schemat kotłowni ze zbiornikiem buforowym

Co ważne, nie tylko źródło ciepła pomoże w zbudowaniu oszczędnej i ekologicznej instalacji grzewczej. Dobrze, by schemat kotłowni zawierał urządzenie, które wspomoże współpracę źródeł i odbiorników energii cieplnej. Rozwiązaniem, które na zachodzie Europy jest już standardem, a w Polsce wciąż zdobywa popularność, jest zbiornik buforowy. Niezależnie od tego, na jaki schemat kotłowni się zdecydujesz, zbiornik pomoże pozostałym urządzeniom na pracę z ich nominalną mocą.

Zbiornik buforowy zwiększy oszczędności

 Wybierając zbiornik buforowy możesz wprowadzić ekologiczne ogrzewanie w domu krok po kroku, nawet bez potrzeby wymiany źródeł ciepła. Samo podłączenie zbiornika buforowego wpłynie na zmniejszenie emisji substancji smolistych. Jak to działa? Bufor to zbiornik magazynujący wodę zagrzaną przez źródło ciepła, np. kocioł c.o. lub kominek z płaszczem wodnym. Dzięki temu, urządzenie może pracować z pełną mocą, a w konsekwencji szkodliwe substancje nie osadzają się w przewodzie kominowym i nie trafiają do atmosfery. Dodatkowo, takie połączenie wspomaga oszczędzanie. Zbiornik akumuluje nadmiar energii i uwalnia ją wtedy, gdy jest potrzebna do ogrzania domu lub wody użytkowej.

Ostatnio dodane
Program Ciepłe Mieszkanie

Program Ciepłe Mieszkanie

Czym jest program "Ciepłe Mieszkanie" i jak różni się od programu "Czyste Powietrze"? Program "Ciepłe Mieszkanie" to...

Inne ciekawe artykuły…

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *