Remont kotłowni krok po kroku

17/12/2017

Autor: Jakub Sts

Remont kotłowni często wiąże się z wymianą starego kotła. W pierwszej kolejności warto dowiedzieć się, jakie są dostępne możliwości ogrzewania. Nie należy zapominać także o sprawdzeniu obowiązujących przepisów. Pozwoli to uniknąć kary administracyjnej.

Wybór rodzaju ogrzewania

Pierwszą decyzją, jaką musisz podjąć, jest wybór systemu c.o. Powoli odchodzą w zapomnienie tradycyjne piece węglowe. Zamiast nich można spotkać nowsze wersje, na węgiel typu ekogroszek lub na pellet drzewny. Jednak zdecydowanie powszechniejszym wyborem są kotły bezobsługowe. Mogą to być systemy wykorzystujące gaz ziemny, gaz płynny (propan) lub olej opałowy. Choć pierwszy z nich jest najtańszy, to wymaga podłączenia instalacji do sieci gazowej. W niektórych miejscach jest to niedostępne z powodu braku odpowiedniej infrastruktury. W przypadku kotła na propan możliwe jest bezpłatne wzięcie zbiornika w dzierżawę. Wiąże się to jednak z zobowiązaniem do kupna paliwa u określonego dostawcy. Z kolei zasilanie olejem wymaga restrykcyjnie określonego zabezpieczenia zbiorników. Każde z rozwiązań ma swoje wady i zalety. Warto je przeanalizować pod kątem konkretnego przypadku.

Modernizacja i nowoczesne rozwiązania

Podczas remontu kotłowni dobrze jest pomyśleć o modernizacji systemu. Rozwiązaniem, które zyskuje coraz większą popularność, jest montowanie zbiorników buforowych. Magazynują one energię wytwarzaną przez kocioł. Pozwala to na dużą oszczędność, ale to nie jedyna zaleta. Zbiorniki buforowe są ponadto ekologiczne, ponieważ zmniejszają emisję szkodliwych substancji do komina. Warto dodać, że jako dodatkowy sposób ogrzewania ciepłej wody mogą posłużyć kolektory słoneczne. Stanowią one odnawialne źródło energii, do którego można podłączyć zbiorniki buforowe. Dzięki temu zmniejszane są wydatki na paliwo. Dobrze jest wziąć to pod uwagę podczas planowania remontu kotłowni i zdecydować się na nowoczesne rozwiązania.

Remont zgodnie z przepisami

Kiedy już zaplanujesz, jak ma przebiegać remont, powinieneś zadbać o dopełnienie wszelkich formalności. Zaoszczędzi to ewentualnych problemów w przyszłości. Wiele czynności wymaga zgłoszenia, uzyskania pozwolenia na budowę lub decyzji o warunkach zabudowy. Ostatni z tych przypadków będzie mieć miejsce, gdy nie ma planu miejscowego, a planowana jest nadbudowa lub przebudowa budynku. Jeśli podczas remontu chcesz np. wymienić instalację c.o., będziesz musiał to zgłosić. W piśmie należy podać rodzaj, zakres i sposób wykonywania prac oraz termin ich rozpoczęcia. Składa się je w starostwie lub urzędzie miasta na prawach powiatu. Do tego samego miejsca należy dostarczyć wniosek o pozwolenie. Jest on konieczny w przypadku montażu lub wymiany instalacji gazu ziemnego. Po załatwieniu wymaganych formalności można z czystym sumieniem przystąpić do remontu.

Ostatnio dodane

Inne ciekawe artykuły…

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *