Jak zrozumieć etykietę energetyczną?

17/11/2017

Autor: Jakub Sts

Etykieta energetyczna zawiera informacje o klasie energetycznej urządzenia oraz jego podstawowych parametrach, np. na temat zużyciu energii. W Unii Europejskiej muszą w nią być zaopatrzone urządzenia AGD oraz źródła światła, ale nie tylko. Etykieta taka daje konsumentowi możliwość porównania różnych urządzeń. Dlatego zawsze warto zapoznać się z jej zawartością przed zakupem urządzenia.

Gdzie znajdują się etykiety?

Etykiety energetyczne są obowiązkowo umieszczane na wszystkich urządzeniach, które sprzedawane są na terenie Unii Europejskiej, w stosunku do których istnieją takie wymagania (lub przepisy). Etykieta zawierająca Informacje o klasie energetycznej zawsze musi być umieszczona widocznym miejscu na opakowaniu produktu.

Od 20 lipca 2011 r. kwestia etykiet jest regulowana dyrektywą unijną, której celem było rozszerzenie etykietowania, ograniczonego wcześniej jedynie do urządzeń gospodarstwa domowego (sprzętów AGD, tj. lodówek, pralek, zmywarek itp.). Zmiany miały doprowadzić do etykietowania wszystkich produktów związanych z energią (np. telewizory, urządzenia grzewcze), których stosowanie lub instalacja oferuje znaczny potencjał oszczędności energii (z wyłączeniem środków transportu). W efekcie etykietowaniem objęto większą liczbę produktów.

Klasa energetyczna urządzeń
Najważniejszą informacją zawartą na etykiecie jest 7-stopniowa klasa urządzenia: od A+++ do D. Oznacza to, że produkt oznaczony informacją „A+++” pobiera do działania możliwie najmniej energii elektrycznej, a przy tym zużywa mniej prądu.

Coraz większa liczba urządzeń zalicza się do klasy A+, A++ lub A+++. Jednakże konsumenci mają problem ze zrozumieniem takiej klasyfikacji. Z tej przyczyny została podjęta decyzja o stopniowym wycofaniu jej w ciągu najbliższych kilku lat. Planowany jest za to powrót do pierwotnej skali, czyli od A do G. Dla ułatwienia dostosowania się do zmian, przez pewien czas mają być stosowane równolegle oba wzory etykiet.

Pozostałe informacje na etykiecie

Etykiety stosowane obowiązkowo w Unii Europejskiej są jednakowe w każdym z państw. Są one neutralne językowo – tekst w starszych etykietach zastąpiono piktogramami, aby były one zrozumiałe dla wszystkich odbiorców. Poza klasyfikacją produktów, na etykiecie muszą znaleźć się podstawowe informacje o urządzeniu, takie jak marka i model, wydajność, zużycie surowców naturalnych oraz poziom hałasu, jaki generuje dany sprzęt. Oprócz tego znaleźć można też dane o rocznym zużyciu energii.

Co daje czytanie etykiet?

Etykiety energetyczne ułatwiają wybór urządzenia, które zużywa mniej energii. Dzięki porównaniu etykiet, w prosty sposób można zestawić ze sobą kilka urządzeń o podobnym zakresie funkcji. Zwracanie uwagi na klasę produktów oraz świadomość, co oznaczają dane symbole, przekłada się na większą oszczędność, a w konsekwencji – niższe rachunki.

Ostatnio dodane
Program Ciepłe Mieszkanie

Program Ciepłe Mieszkanie

Czym jest program "Ciepłe Mieszkanie" i jak różni się od programu "Czyste Powietrze"? Program "Ciepłe Mieszkanie" to...

Inne ciekawe artykuły…

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *