Po co stosować zbiorniki akumulacyjne?

06/11/2018

Autor: Jakub Sts

bufor-atuty

Zbiornik akumulacyjny do CO i CWU, magazynujący nadwyżkę wyprodukowanej energii cieplnej, stosowany jest z powodzeniem w wielu krajach Europejskich. Z kolei w polskich domach to wciąż mało znane rozwiązanie, choć zdobywa popularność, promowane przez zadowolonych klientów. Czym dokładnie jest zbiornik akumulacyjny i dlaczego warto z niego korzystać w swoim domu?

Jak działa zbiornik akumulacyjny?

Zbiornik akumulacyjny, inaczej nazywany buforowym lub buforem, to stalowy pojemnik w kształcie walca, magazynujący wodę. Urządzenia Noel połączone są z systemem ogrzewania. Bufor ma za zadanie akumulowanie zagrzanej przez źródła ciepła (kocioł co, kominek z płaszczem wodnym lub solary) wody i uwolnienie jej dopiero wtedy, gdy będzie potrzebna do ogrzania domu. Urządzenie, dzięki zaizolowaniu termicznemu, maksymalnie ogranicza utratę ciepła, przez co może oddawać je przez długi czas.

Komu potrzebny jest zbiornik akumulacyjny?

Z bufora ciepła z powodzeniem skorzystają osoby stawiające na wygodę użytkowania, a przy tym chcące zintegrować kilka źródeł ciepła. Zbiornik akumulacyjny jest całkowicie bezobsługowy. Nie potrzebuje ręcznego sterowania ani załączania. Uruchamia się automatycznie i uwalnia ogrzaną wodę w potrzebnym momencie. Umożliwia przepływowe ogrzewanie wody użytkowej z różnych źródeł ciepła do ich odbiorników.

Jedną z największych korzyści z zastosowania tego urządzenia jest utrzymanie stałej temperatury nawet przy zmiennym poziomie dostarczania energii, np. w przypadku korzystania z kominka z płaszczem wodnym. Zbiornik magazynuje ciepłą wodę w momencie, gdy jest ona wytwarzana, dzięki czemu nie ma potrzeby podkładania do kominka co kilka godzin. Zyskujesz nie tylko komfort użytkowania, ale też najlepsze parametry spalania drewna czy węgla, co w konsekwencji przekłada się na nawet 30% niższe zużycie opału.

Bezpieczeństwo ogrzewania?

Zbiornik akumulacyjny do CO i CWU powinien być też wyborem osób ceniących bezpieczeństwo. Bufor świetnie stabilizuje temperaturę między kotłem a instalacją centralnego ogrzewania. Mechanizm zapobiega przegrzaniu się kotła i nie dopuszcza do zagotowania się w nim wody. Do takiej sytuacji może dojść w przypadku przestarzałego podłączenia kominka bezpośrednio do kotła co – np. przy ewentualnym braku prądu lub awarii pompy obiegowej.

Żeby do tego nie dopuścić, najczęściej stosuje się eksploatację kotła przy niskich temperaturach. Takie działanie powoduje jednak o połowę słabsze spalanie opału, co w konsekwencji oznacza wyższe rachunki za ogrzewanie oraz osadzanie się niebezpiecznych substancji smolistych w przewodzie kominowym. Zbiornik akumulacyjny pozwala natomiast uzyskać nominalną moc urządzeń grzewczych, czego skutkiem jest ich maksymalna sprawność i długa żywotność.

Zbiornik akumulacyjny jest oczywistym wyborem dla wszystkich tych, którzy chcą maksymalnie wykorzystać potencjał swoich maszyn grzewczych. Bufor nie tylko wydłuża żywotność innych urządzeń, ale też robi to bezobsługowo. Na zawsze eliminuje problem zmiennej temperatury ogrzewania, niezależnie od używanych źródeł ciepła.

Ostatnio dodane
Program Ciepłe Mieszkanie

Program Ciepłe Mieszkanie

Czym jest program "Ciepłe Mieszkanie" i jak różni się od programu "Czyste Powietrze"? Program "Ciepłe Mieszkanie" to...

Inne ciekawe artykuły…

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *