Brak ciepłej wody przegląd instalacji

05/11/2018

Autor: Jakub Sts

kran-z-goraca-woda

Brak ciepłej wody – sprawdź co możesz zrobić

Ciepła woda w kranie to dzisiaj codzienność. Co zrobić w przypadku, gdy po odkręceniu kurka pojawia się tylko zimny strumień i jaka może być przyczyna tego problemu? Ostatecznie, w takiej sytuacji traci się nie tylko czas, ale i pieniądze – czysta, zimna woda jest marnowana w oczekiwaniu na ciepłą. Czasem brak ciepłej wody w kranie to wynik niewielkich przeoczeń. Sprawdź, jak rozwiązać ten problem.

Przyczyny problemu

Całkowity brak ciepłej wody może mieć prostą przyczynę – zanieczyszczenie sitka w baterii. Czasem już samo przeczyszczenie tego elementu może naprawić usterkę. Z kolei jeśli domownicy muszą oczekiwać na ciepły strumień z kranu przez dłuższy czas, problemem jest najprawdopodobniej brak cyrkulacji ciepłej wody. Tylko w nielicznych przypadkach (takich jak niewielkie mieszkania) istnieje możliwość zaprojektowania przestrzeni w taki sposób, by odległość między miejscami poboru wody była mała. Przy punktach oddalonych od siebie na ponad 3-5 metrów na wypłynięcie ciepłej wody trzeba oczekiwać często nawet ponad kilkanaście sekund. W tym czasie zimna woda wypływa do kanalizacji i jest marnowana.

Systematyczny brak ciepłej wody – rozwiązanie

Jeśli oczekiwanie na ciepły strumień w kranach trwa długo, a Ty tracisz przez to czas oraz środki na opłaty za wylewaną bez potrzeb zimną wodę, warto pomyśleć o długofalowym rozwiązaniu. Jest nim cyrkulacja ciepłej wody użytkowej. Co ważne, takie rozwiązanie to nie tylko wygoda natychmiastowego dostępu do ciepłej wody, ale również bezpieczeństwo. Ciągły przepływ eliminuje powstawanie zjawiska starzenia się wody oraz nie pozwala na powstawanie zastoin zagrzanej wcześniej cieczy w rzadziej używanych miejscach budynku. Takie zastoiny to idealne warunki do rozwijania się w nich bakterii Legionelli, wywołujących groźną chorobę legionistów.

Instalacja zbiornika buforowego, łączącego w sobie działanie trzech urządzeń: wymiennika ciepła, sprzęgła i zbiornika akumulacyjnego, znakomicie integruje różne źródła i odbiorniki ciepła. Dzięki temu zapewnia idealną cyrkulację ciepłej wody użytkowej. Urządzenie rozprowadza ciecz o stałej temperaturze nawet przy zmiennym poziomie dostarczania energii, np. przy używaniu kominka. To wygodny, ekologiczny i oszczędny sposób na ogrzewanie.

Ostatnio dodane
Program Ciepłe Mieszkanie

Program Ciepłe Mieszkanie

Czym jest program "Ciepłe Mieszkanie" i jak różni się od programu "Czyste Powietrze"? Program "Ciepłe Mieszkanie" to...

Inne ciekawe artykuły…

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *