Kominek z płaszczem wodnym

15/01/2017

Autor: Jakub Sts

Jedną z największych części w budżecie domowym zajmują koszty ogrzewania budynku. Stopniowo coraz więcej osób podejmuje długofalowe działania i decyduje się na wybudowanie domu energooszczędnego lub pasywnego. Czy dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie w nim kominka z płaszczem wodnym?

Konstrukcja kominka z płaszczem wodnym

Kominek z płaszczem wodnym od zwykłego kominka różni się tym, że nie ogrzewa powietrza, ale wodę. Umożliwia mu to wkład, czyli układ rur ukształtowany w ten sposób, by gorące spaliny ogrzewały wodę przepływającą przez płaszcz wodny. Dzięki temu urządzenie może działać analogicznie do kotła opalanego drewnem i współpracować z tradycyjną instalacją centralnego ogrzewania, przekazując ciepło do grzejników. Kominek z płaszczem wodnym może też z powodzeniem ogrzewać wodę użytkową.

Wymagania instalacji

Instalacja z kominkiem z płaszczem wodnym musi spełniać konkretne wymagania. Tak samo jak kotły na paliwo stałe, urządzenia te powinny pracować w systemach otwartych, a więc takich, w których woda krążąca w instalacji ma kontakt z atmosferą w otwartym naczyniu wzbiorczym. Przy podłączeniu urządzenia do odprowadzania ciepła, takiego jak zbiornik buforowy, można zastosować przeponowe naczynia wzbiorcze w kotłach o mocy do 300 kW.

Zastosowanie zbiornika buforowego w takiej instalacji wzmacnia jej bezpieczeństwo. Urządzenie może na bieżąco akumulować energię wytwarzaną przez kominek. Tym samym nie dopuszcza się do niebezpiecznego zagotowania wody, do którego mogłoby dojść przy zbyt wysokiej temperaturze i wzroście ciśnienia.

Dom pasywny – jakie musi spełnić wymagania?

Dom pasywny to budynek o niskim zapotrzebowaniu na energię: zarówno tę do ogrzania wnętrza, wody użytkowej, jak i zasilania urządzeń elektrycznych. Zapotrzebowanie na energię w przypadku takiego budynku wynosi maksymalnie 15 kWh/(m²rok). Do osiągnięcia takiego wyniku niezbędna jest m.in. dobra termoizolacja. O jej szczegółach przeczytasz w artykule „Wymogi termiczne dla domu” (https://www.noel.pl/wymogi-termiczne-dla-domu/ ). Budynek pasywny musi być również szczelny na przenikanie powietrza z zewnątrz.

Już przy planowaniu inwestycji dobrze jest wziąć pod uwagę naturalne warunki działki. Powinna być niezacieniona, a budynek zwrócony w południową stronę. Niezwykle istotne są też przeszklenia, których największą liczbę projektuje się od południa, tak, by maksymalnie wykorzystać energię słoneczną. Od północy można całkowicie zrezygnować z okien i zaplanować tam wnętrza gospodarcze, w których światło słoneczne jest zbędne.

Jakie źródła ogrzewania wybrać do domu pasywnego?

W założeniu domu pasywnego jest ograniczenie zapotrzebowania na ciepło. Budynek, dzięki dobrej termoizolacji i szczelności, może być całkowicie pozbawiony standardowej instalacji co. Z kolei z powodzeniem wykorzystuje się odnawialne źródła ciepła. Korzystnym rozwiązaniem jest podłączenie zbiornika buforowego do pompy ciepła lub kolektora słonecznego. Urządzenie akumuluje nadwyżki energii cieplnej, a więc działa w zgodzie z filozofią domu pasywnego.

Kominek z płaszczem wodnym w domu pasywnym

Dom pasywny może być również dogrzewany przy pomocy kominka. Bardzo ważne jest jednak niedopuszczenie do niekomfortowego efektu przegrzania. Wtedy świetnie sprawdza się płaszcz wodny, który nie ma zbyt gorących powierzchni grzewczych. Optymalne warunki można jednak uzyskać jedynie przy podłączeniu kominka do zbiornika buforowego. W przeciwnym wypadku kominek będzie wytwarzał większą energię, niż jest ona potrzebna w przypadku budynku pasywnego. Z kolei montaż bufora nie dopuszcza do sytuacji przegrzania i utrzymuje optymalną temperaturę przez 8-12 godzin bez dokładania opału.

Ostatnio dodane
Program Ciepłe Mieszkanie

Program Ciepłe Mieszkanie

Czym jest program "Ciepłe Mieszkanie" i jak różni się od programu "Czyste Powietrze"? Program "Ciepłe Mieszkanie" to...

Inne ciekawe artykuły…

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *