Zasobnik cwu

16/02/2017

Autor: Jakub Sts

Bufor ciepła Noel i popularny zasobnik c.w.u. to urządzenia znacząco różniące się od siebie. Warto wiedzieć, na czym polegają różnice między nimi, by do swojej instalacji dobrać optymalne rozwiązanie.

Zasobnik c.w.u. – charakterystyka

Zasobnikiem c.w.u. nazywamy urządzenie służące do podgrzewania ciepłej wody, która może być używana do codziennych czynności: kąpieli czy mycia naczyń. Zasobnik c.w.u. może pobierać energię cieplną z maksymalnie dwóch źródeł, np. kominka z płaszczem wodnym oraz pompy ciepła. Urządzenie stosuje się w celu zyskania ciągłego strumienia wody o stałej temperaturze oraz by oszczędzić pracę kotła. Niestety, często już po krótkim czasie zasobnik traci swoją wydajność, a jego użytkownicy nie mogą maksymalnie wykorzystywać źródeł ciepła.

Zasobnik cwu – wady

Budowa zasobnika cwu ogranicza możliwość wymiany ciepła z wężownic, a w konsekwencji – dławienie źródeł zasilania. Wężownice wykonane są ze stali, która jest słabym wymiennikiem ciepła. Dodatkowo, użytkownik powinien być przygotowany na coroczną kontrolę stanu katody i anody oraz ich częstą wymianę (zazwyczaj co 15-18 miesięcy). W przeciwnym wypadku magnez zawarty w anodzie wchodzi w reakcje chemiczne z tlenem i substancjami zawartymi w wodzie oraz powoduje korozje. Wówczas wewnątrz zasobnika pojawia się kamień, osadzający się na wewnętrznych ścianach oraz wężownicach, a to utrudnia wymianę ciepła i znacznie obniża efektywność urządzenia. Przez to traci ono swoją wydajność z roku na rok w coraz większym stopniu.

Zasobnik c.w.u. ogranicza również możliwość maksymalnego eksploatowania źródeł ciepła. Urządzenie jest ogrzewane w połowie tylko przez jedno źródło, przez co korzystając wyłącznie z jednego urządzenia (np. zimą – kotła na paliwo stałe, a latem – pompy ciepła), do dyspozycji pozostaje jedynie połowa objętości zasobnika. Jest to szczególnie problematyczne podczas chłodniejszych miesięcy, kiedy zapotrzebowanie na ciepłą wodę jest zdecydowanie większe.

Przewaga zbiornika Noel nad tradycyjnym zasobnikiem

W zbiorniku Noel zastosowano technologię przepływowego ogrzewania ciepłej wody, do czego wykorzystywane są miedziane wężownice, posiadające dużą sprawność w wymianie ciepła. Ponadto, duża powierzchnia wężownicy zapewnia sprawniejszą i szybszą wymianę energii cieplnej, niż w przypadku standardowego zasobnika. Dzięki temu ciepła woda jest ogrzewana w czasie rzeczywistym i jest dostępna w nieograniczonej ilości – użytkownicy otrzymują ciepłą wodę non stop.

Przez brak konieczności zastosowania w zbiorniku katody i anody, użytkownik nie ma obowiązku wymiany jakichkolwiek części urządzenia.  Środek bufora nie zarasta od wewnątrz, a jego wydajność pozostaje bez zmian przez co najmniej 10 lat. Producent zapewnia również 10-letnią gwarancję na działanie urządzenia.

Zbiornik buforowy, w odróżnieniu od standardowego zasobnika, może być podłączony do nieograniczonej liczby źródeł i odbiorników ciepła. Zapewnia to o wiele większą elastyczność w budowaniu instalacji grzewczej w domu. Takie rozwiązanie jest możliwe tylko ze zbiornikiem buforowym, który może być podłączony również do systemu c.o.

Co więcej, duża wydajność wody świetnie sprawdza się również w przypadku większych obiektów, niż domy jednorodzinne. Ze zbiornika buforowego z powodzeniem mogą korzystać takie kompleksy, jak hotele, pensjonaty, myjnie samochodowe czy budynki agroturystyczne. Dodatkowo, miedź zastosowana w wężownicach działa bakteriobójczo, przez co bufory mogą być wykorzystywane również w instalacjach szpitali.

Różnica w kosztach

Zasobnik c.w.u. od zbiornika buforowego różnią również koszty eksploatacji. Przy buforze oszczędność gwarantuje między innymi technologia przepływowego ogrzewania wody. Zbiornik jest znakomicie zaizolowany termicznie, może więc akumulować energię przez długi czas i uwalniać ją tylko wtedy, gdy jest potrzebna. Z kolei tradycyjne zasobniki ogrzewają wodę przez całą wodę, co powoduje znaczne zwiększenie kosztów. Niewykorzystana ciecz traci z czasem ciepło, a wyprodukowana energia marnuje się. W konsekwencji korzystając ze zbiornika buforowego, użytkownicy płacą jedynie za c.w.u., którą wykorzystają, co już w skali miesiąca przynosi widoczne korzyści.

Oszczędność po zainstalowaniu zbiornika Noel polega również na odciążeniu pracy kotła podgrzewającego wodę – niewielki pobór wody (np. do umycia rąk) nie musi powodować załączania się kotła. Ma to duże znaczenie również przy korzystaniu z pompy ciepła, która w połączeniu z buforem załącza się zdecydowanie rzadziej, przez co wydłuża się jej żywotność.

Jak dobrać zbiornik cwu do swoich urządzeń grzewczych?

Zbiornik cwu powinien być dobierany do potrzeb użytkowników, ale również do urządzeń grzewczych używanych w domu. Przykładowo, zbiornik z jedną wężownicą będzie świetnym rozwiązaniem dla instalacji z kominkiem, kotłem na paliwo stałe lub pompą ciepła.

Natomiast jak dobrać zbiornik cwu do bardziej skomplikowanych instalacji? W takich przypadkach dobrze będzie wykorzystać zbiornik cwu z dwiema lub trzema wężownicami, co pozwoli na dowolność kombinacji i połączenie układu otwartego z zamkniętym.

Jaki zasobnik cwu nie będzie dobrym rozwiązaniem dla instalacji grzewczej? Zasobnik cwu jest ogrzewany do połowy przez jedno źródło ciepła. Dlatego przykładowo zimą, gdy pracuje wyłącznie jedno z nich (np. kocioł c.o.), urządzenie nie ogrzewa się w całości. Może to powodować braki ciepłej wody użytkowej. Dlatego dobrze jest rozważyć wybór zbiornika buforowego, który może być podłączony do nieograniczonej liczby urządzeń grzewczych.

Ostatnio dodane

Inne ciekawe artykuły…

0 komentarzy