Zbiornik a zasobnik z wężownicą – porównanie urządzeń

29/03/2017

Autor: Jakub Sts

Mimo, że pojęcia zbiornik i zasobnik z wężownicą często używane są zamiennie, w rzeczywistości są to dwa odmienne urządzenia. Na czym polegają główne różnice między nimi?

Po co stosuje się zbiorniki i zasobniki?

Zasobnik z wężownicą, tak jak i zbiornik (nazywany buforowym lub akumulacyjnym) ma za zadanie akumulować energię cieplną, przekazywaną od urządzenia grzewczego, takiego jak kocioł lub kominek z płaszczem wodnym. Z powodzeniem może współpracować też z innymi źródłami ciepła, w tym z pompą ciepła lub kolektorami słonecznymi.

Urządzenie jest stosowane w celu oszczędzenia pracy kotła i przede wszystkim – by zyskać dostęp do ciepłej wody użytkowej non stop. Niestety, w przypadku zasobnika, jego wydajność najczęściej jest niewystarczająca, by zaspokoić potrzeby domowników.

Co powinien zapewnić zasobnik z wężownicą?

Z zasady zasobnik z wężownicą ma za zadanie utrzymać właściwą i stałą temperaturę wody użytkowej, która posłuży np. do zmywania naczyń lub kąpieli. Urządzenie powinno też zapewnić wystarczającą ilość ciepłej wody, niezależnie od tego, w ilu miejscach jednocześnie jest na nią zapotrzebowanie. Idealna sytuacja to taka, w której dzięki pracy zasobnika użytkownicy zyskują ciepły strumień wody natychmiast po odkręceniu kranu.

Dlaczego zasobnik z wężownicą to nieidealne urządzenie?

Popularne zasobniki z wężownicą stalową najczęściej są niewystarczające do zapewnienia komfortu z używania ciepłej wody w domu. Przede wszystkim, stal, z której produkowane są wężownice, posiada słabą przewodność ciepła, co przekłada się na długie ogrzewanie wody. Ponadto, wężownica w tradycyjnym zasobniku o pojemności 400l posiada powierzchnię od około 1,6 do 2,1m2. To niewystarczająca powierzchnia do wymiany ciepła, co negatywnie wpływa na sprawność urządzenia grzewczego, a w efekcie skraca jego żywotność.

Niewystarczająca powierzchnia wymiany ciepła jest zauważalna przez użytkowników na co dzień. Nawet jej dwukrotne zwiększenie nie zapewni nagrzania wystarczającej ilości wody. W rezultacie na ciepły strumień w kranie lub pod prysznicem domownicy muszą czekać nawet przez kilka minut. Jednocześnie w tym czasie marnowana jest zimna, wylewana bez potrzeby woda.

Decydując się na zasobnik z wężownicą, trzeba być przygotowanym również na cykliczną wymianę katody i anody. Producenci zalecają ich coroczną kontrolę. Użytkownicy często nie posiadają tej wiedzy lub zapominają o wymianie, przez co magnez zawarty w anodzie wchodzi w reakcje chemiczne z tlenem, co powoduje korozje. Wewnątrz zbiornika pojawia się kamień, który osadza się w jego ścianach wewnętrznych, co znacznie utrudnia wymianę ciepła. Ostatecznie prowadzi to do coraz mniejszej wydajności i efektywności urządzenia.

Ulepszone urządzenie – zbiornik buforowy

Efektywniejszym rozwiązaniem jest zbiornik buforowy Noel. Zamiast stali do produkcji wężownicy wykorzystywana jest miedź, która gwarantuje wysoką wydajność bieżącej wody. Ponadto, tworzywo ma właściwości antybakteryjne, co zapobiega powstawaniu drobnoustrojów. Zbiornik buforowy wykorzystuje również technologię przepływowego ogrzewania wody użytkowej. Skutkuje to ciepłą bieżącą wodą non stop i to niezależnie od liczby miejsc poboru wody jednocześnie. Dzięki temu zbiornik może być wykorzystywany przy dużej liczbie użytkowników – nie tylko w domach jednorodzinnych, ale również hotelach czy pensjonatach.

Przewaga zbiornika nad zasobnikiem z wężownicą polega też na bezobsługowości tego pierwszego. W zbiorniku nie ma potrzeby do zastosowania katody i anody, dzięki czemu użytkownicy nie muszą pamiętać o regularnym kontrolowaniu ich stanu i wymianie. We wnętrzu zbiornika, nawet po latach użytkowania, nie dochodzi do korozji. Dodatkowo, producent zapewnia 10 lat gwarancji na działanie urządzenia.

Ostatnio dodane
Program Ciepłe Mieszkanie

Program Ciepłe Mieszkanie

Czym jest program "Ciepłe Mieszkanie" i jak różni się od programu "Czyste Powietrze"? Program "Ciepłe Mieszkanie" to...

Inne ciekawe artykuły…

0 komentarzy