Komfortowe ogrzewanie

18/03/2017

Autor: Jakub Sts

Idealny system ogrzewania powinien zapewniać nie tylko oszczędność, ale też, a może przede wszystkim, wygodę użytkowania. Te cechy łączy w sobie bufor ciepła. Przechowuje ciepło z niewielkimi stratami i uwalnia ogrzaną wodę nie wtedy, kiedy jest wyprodukowana, ale wówczas, gdy jest potrzebna, gwarantując komfortowe ogrzewanie przez cały czas.

Komfortowe ogrzewanie możliwe w każdym domu

Większość inwestorów zastanawiając się nad tym, jaką instalację grzewczą wybrać do swojego domu, nie bierze pod uwagę jedynie kosztów zakupu i eksploatacji. Tak samo ważne jest dla nich komfortowe ogrzewanie – takie, o którym w zasadzie nie będą musieli pamiętać. Producenci są tego świadomi, dlatego na rynku można znaleźć coraz więcej bezobsługowych urządzeń.

Takim wielofunkcyjnym produktem jest zbiornik buforowy, który zapewnia komfortowe ogrzewanie w połączeniu z każdym systemem grzewczym. Współpracują z nim tradycyjne piece, kominki z płaszczem wodnym, ale również ekologiczne źródła energii.  Co ważne, zbiornik może akumulować nadwyżki energii przez kilkanaście godzin z niewielkimi stratami. Dzięki temu domownicy mogą bez problemu spędzić cały dzień poza budynkiem, a wieczorem wrócić do ciepłego domu.

Eksploatacja źródeł ciepła

Dla użytkowników instalacji grzewczych problemem jest też zbyt szybkie zużywanie się urządzeń. Najczęstszym powodem jest nieprawidłowe użytkowanie źródeł ciepła. By nie dopuścić do sytuacji zagotowania się wody w kotle, użytkownicy często eksploatują go przy niskich temperaturach. Takie długofalowe działanie doprowadza do osadzania się substancji smolistych w kotle i przewodzie kominowym. Skutkuje to nie tylko nawet o połowę słabszym spalaniem opału, ale również krótszą żywotnością urządzenia.

Dłuższa żywotność urządzeń grzewczych

Prawidłowa eksploatacja urządzeń grzewczych jest możliwa dzięki połączeniu ich ze zbiornikiem akumulacyjnym. Bufor nie tylko zapewnia komfortowe ogrzewanie mieszkańcom, ale pozwala źródłom ciepła pracować z maksymalną mocą. Tylko wtedy osiągają one pełną sprawność, tlenek węgla i substancje smoliste nie osadzają się w przewodach kominowych, a nadmiar ciepła jest magazynowany.

Wspomaganie ekologicznych rozwiązań

Zbiornik wspomaga też działanie urządzeń opartych na ekologicznych źródłach ciepła. Podłączenie zbiornika buforowego do pompy ciepła sprawia, że załącza się ona z mniejszą częstotliwością, co wydłuża żywotność urządzenia. Z kolei dzięki podłączeniu zbiornika do paneli solarnych, wytwarzana energia może zostać wykorzystana nie tylko do grzania ciepłej wody, ale również do wspomagania instalacji c.o. W konsekwencji koszt inwestycji zwraca się szybciej. Całą instalację przy wykorzystaniu bufora można budować etapami. Nie ma problemu w montażu np. zbiornika i kotła, a w późniejszym czasie podłączeniu dodatkowych źródeł ciepła, bez konieczności przerabiania systemu. 

Koniec zmartwień o brak prądu

Komfortowe ogrzewanie to nie tylko zapewnienie odpowiedniej temperatury, ale również brak zmartwień o niespodziewane sytuacje. Korzystanie ze zbiornika buforowego i instalacji grzewczej opartej na cyrkulacji ciepłej wody użytkowej to też brak zmartwień o bezpieczeństwo. Zbiornik Noel może pracować również w przypadku braku dostępu do prądu.

Nie dopuszcza również do niebezpiecznych sytuacji przy ogrzewaniu domu za pomocą kominka lub kotła. Nawet temperatura powyżej 100°C nie powoduje zagotowania się wody. Co więcej, podczas przerw w dostawie prądu zbiornik dalej uwalnia zmagazynowaną energię. Dzięki temu wnętrza mogą być ogrzewane przez cały czas, użytkownicy mają dostęp do ciepłej wody użytkowej i nie muszą martwić się o zamarznięcie wody w instalacji.

Ostatnio dodane
Program Ciepłe Mieszkanie

Program Ciepłe Mieszkanie

Czym jest program "Ciepłe Mieszkanie" i jak różni się od programu "Czyste Powietrze"? Program "Ciepłe Mieszkanie" to...

Inne ciekawe artykuły…

0 komentarzy