Mój Prąd 5.0 – Dotacja na Energiczną Przyszłość z Magazynem Ciepła i Systemem HEMS

06/07/2023

Autor: Iza Tomaszewska

program moj prad 5.0
Program „Mój Prąd” odegrał znaczącą rolę w popularyzacji fotowoltaiki w Polsce. Pierwsze trzy edycje koncentrowały się głównie na wsparciu dla elektrowni słonecznych, natomiast czwarta i piąta edycja wprowadziły dodatkowo dotacje na magazyny energii, ciepła oraz systemy HEMS (Home Energy Management System), czyli domowe systemy zarządzania energią. 22 kwietnia 2023 roku, w Międzynarodowy Dzień Ziemi, rozpocznie się kolejna, piąta edycja programu „Mój Prąd”. Jakie są wysokości dotacji w ramach programu „Mój Prąd 5.0”?

„Mój Prąd 5.0” – Dla kogo?

Program dotacji skierowany jest do osób fizycznych, które wytwarzają energię elektryczną na własne potrzeby. Dotację z programu „Mój Prąd 5.0” mogą otrzymać prosumenci, którzy rozliczają się w systemie net-billing. Osoby rozliczające się w starszym systemie mogą otrzymać wsparcie, przechodząc na net-billing.

„Mój Prąd 5.0” wyróżnia trzy grupy wnioskodawców, które mają prawo ubiegać się o przyznanie dotacji:

 1. Grupa I – Beneficjenci rozliczający się w systemie net-billing, którzy nie otrzymali dotacji na mikroinstalację fotowoltaiczną.
 2. Grupa II – Beneficjenci rozliczający się w systemie opustów (net-metering), którzy nie otrzymali dotacji na mikroinstalację fotowoltaiczną, pod warunkiem przejścia na net-billing.
 3. Grupa III – Beneficjenci rozliczający się w systemie opustów (net-metering), którzy otrzymali dotację na mikroinstalację fotowoltaiczną, ale spełniają warunki przejścia na net-billing i zgłoszą dodatkowe urządzenie zgodne z programem „Mój Prąd”.

„Mój Prąd 5.0” – Na co można otrzymać dotację?

„Mój Prąd 5.0” – Na co można otrzymać dotację? W poprzednich edycjach programu „Mój Prąd” wsparcie obejmowało wyłącznie instalacje fotowoltaiczne. Czwarta i piąta edycja programu rozszerzyły zakres wsparcia, zachęcając do zwiększenia autokonsumpcji energii i magazynowania energii ze źródeł fotowoltaicznych. Program „Mój Prąd” oferuje również wsparcie finansowe na magazyny energii, ciepła oraz systemy HEMS/EMS (Home Energy Management System/Energy Management System).

W dobie kryzysu energetycznego i rosnących wyzwań związanych z infrastrukturą sieciową, samowystarczalne gospodarstwa domowe, które wytwarzają i maksymalnie wykorzystują własną energię, stają się coraz bardziej pożądane.

„Mój Prąd 5.0” – Jakie kwoty dofinansowania?

W ramach programu „Mój Prąd 5.0” można otrzymać dotację na następujące elementy w wysokości dofinansowania (do 50% kosztów kwalifikowanych nie więcej niż):

 • Mikroinstalacja fotowoltaiczna: do 6 000 zł dla grupy 1 i 2 wnioskodawców, do 7 000 zł dla grupy 1 i 2 wnioskodawców z dodatkowym urządzeniem, oraz do 3 000 zł dla grupy 3 wnioskodawców.
 • Magazyn ciepła: do 5 000 zł.
 • Gruntowe pompy ciepła (grunt/woda, woda/woda): do 28 500 zł.
 • Pompa ciepła powietrze/woda o podwyższonej klasie energetycznej: do 19 400 zł.
 • Pompa ciepła powietrze/woda: do 12 600 zł.
 • Pompa ciepła powietrze/powietrze: do 4 400 zł.
 • Magazyn energii elektrycznej: do 16 000 zł.
 • System zarządzania energią HEMS/EMS: do 3 000 zł.
 • Kolektory słoneczne do podgrzewania ciepłej wody użytkowej: do 3 500 zł.

Bonus za przejście na net-billing: Wnioskodawcy z grupy 3, czyli osoby rozliczające się w systemie opustów, które już skorzystały z dotacji na mikroinstalację fotowoltaiczną i chcą dokupić dodatkowe urządzenia, mogą otrzymać bonus w postaci 3 000 zł. Warunkiem jest przejście na net-billing oraz zakup dodatkowego urządzenia.

Przykładowo, jeśli już posiadasz instalację fotowoltaiczną i rozliczasz się w systemie opustów, po przejściu na net-billing możesz otrzymać dodatkowe 3 000 zł na fotowoltaikę oraz do 19 400 zł na pompę ciepła. Możliwe jest również zwiększenie dotacji, dodając magazyn energii (do 16 000 zł) oraz system HEMS (do 3 000 zł).

Maksymalna kwota wsparcia w ramach programu „Mój Prąd 5.0” dla wnioskodawców z grupy 3 wynosi aż 41 400 zł.

„Mój Prąd 5.0” – dlaczego warto?

Program „Mój Prąd 5.0” stanowi doskonałą okazję do inwestycji w energię odnawialną, wykorzystującą moc paneli fotowoltaicznych oraz magazynowanie energii. Dzięki dotacji można przyczynić się do oszczędności na rachunkach za energię oraz dbać o środowisko. Zapoznaj się ze szczegółami programu na oficjalnej stronie i zadbaj o swoją energetyczną przyszłość.

Ostatnio dodane
Program Ciepłe Mieszkanie

Program Ciepłe Mieszkanie

Czym jest program "Ciepłe Mieszkanie" i jak różni się od programu "Czyste Powietrze"? Program "Ciepłe Mieszkanie" to...

Inne ciekawe artykuły…

Program Ciepłe Mieszkanie

Program Ciepłe Mieszkanie

Czym jest program "Ciepłe Mieszkanie" i jak różni się od programu "Czyste Powietrze"? Program "Ciepłe Mieszkanie" to...

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *