Zasobnik cwu

Zasobnik cwu a zbiornik Noel – porównanie urządzeń

Zbiornik c.w.u. to zbiornik magazynujący energię cieplną i jej nadwyżki produkowane przez różne źródła ciepła. Uzyskanie stałej, optymalnej temperatury jest niezbędne do wykonywania podstawowych czynności domowych, takich jak mycie naczyń, ale też np. do brania prysznica. Posiadanie zbiornika jest niezawodnym sposobem na utrzymanie ciepłej wody w przepływie. Zbiornik Noel i popularny zasobnik c.w.u. to urządzenia znacząco się od siebie różniące. Warto wiedzieć, na czym polegają różnice między nimi, by do swojej instalacji dobrać optymalne rozwiązanie. 

Zasobnik c.w.u. - charakterystyka

Zasobnikiem c.w.u. nazywamy urządzenie służące do podgrzewania ciepłej wody, która może być używana do codziennych czynności: kąpieli czy mycia naczyń. Zasobnik c.w.u. może pobierać energię cieplną od maksymalnie dwóch źródeł, np. kominka z płaszczem wodnym oraz pompy ciepła. Urządzenie stosuje się w celu zyskania ciągłego strumienia wody o stałej temperaturze oraz by oszczędzić pracę kotła. Niestety, często już po krótkim czasie zasobnik traci swoją wydajność, a jego użytkownicy nie mogą maksymalnie wykorzystywać źródeł ciepła.

 

Budowa zasobnika c.w.u. ogranicza możliwość wymiany ciepła z wężownic, a w konsekwencji – dławienie źródeł zasilania. Wężownice wykonane są ze stali, która jest słabym wymiennikiem ciepła. Dodatkowo, użytkownik powinien być przygotowany na coroczną kontrolę stanu katody i anody oraz ich częstą wymianę (zazwyczaj co 15-18 miesięcy). W przeciwnym wypadku magnez zawarty w anodzie wchodzi w reakcje chemiczne z tlenem i substancjami zawartymi w wodzie i powoduje korozje. Wówczas wewnątrz zasobnika pojawia się kamień, osadzający się na wewnętrznych ścianach oraz wężownicach, a to utrudnia wymianę ciepła i znacznie obniża efektywność urządzenia. Przez to traci ono swoją wydajność z roku na rok w coraz większym stopniu. Zasobnik c.w.u. ogranicza również możliwość maksymalnego eksploatowania źródeł ciepła. Urządzenie jest ogrzewane w połowie tylko przez jedno źródło, przez co przykładowo latem, korzystając np. wyłącznie z pompy ciepła, do dyspozycji pozostaje jedynie połowa objętości zasobnika.

Zbiornik z miedzianą wężownicą Noel

Zbiornik buforowy Noel to stalowy zbiornik z podłączoną miedzianą wężownicą (jedną, dwiema lub trzema). Stal polskiego producenta o grubości 3 mm (dwukrotnie większa, niż przewiduje norma UDT) wydłuża żywotność urządzenia, dzięki czemu gwarancja wynosi 10 lat. Wężownice, czyli spiralne rury, przekazują wodę i ogrzewają ją. Liczba zastosowanych wężownic zależy od rodzaju i wielkości instalacji, z jaką połączony będzie zbiornik.

 

Trzy wężownice pozwalają na pełną dowolność kombinacji i zintegrowanie z zaawansowanym systemem, przy czym już jedna wystarcza do podłączenia do kominka i pieca gazowego. Zasobnik jest zaizolowany termicznie, by maksymalnie ograniczyć utratę ciepła.  Zbiorniki Noel mają objętość od 370 do 1130 litrów, która może być modyfikowana na życzenie klienta. Wykonujemy produkty szyte na miarę, dopasowane do potrzeb klientów i wymiarów pomieszczenia, w którym urządzenie będzie umieszczone. 

Przewaga zbiornika Noel nad tradycyjnym zasobnikiem

Największą zaletą zasobników Noel jest ich wielofunkcyjność. Urządzenie spełnia zadanie jednocześnie zbiornika akumulującego energię, wymiennika ciepła ogrzewającego wodę użytkową oraz sprzęgła łączącego różne źródła i odbiorniki ciepła. W przeciwieństwie do zasobnika c.w.u. kompatybilnego wyłącznie z instalacją c.w.u., zbiornik Noel może być z powodzeniem podłączony również do instalacji c.o.

Jedną z głównych korzyści z posiadania zasobnika jest wygoda. Mechanizm umożliwia utrzymanie stałej temperatury nawet przy zmiennym poziomie dostarczania energii, np. w przypadku ogrzewania domu z wykorzystaniem kominka. Bez pomocy zasobnika dokładanie drewna co kilka godzin staje się obowiązkiem, którego nie da się uniknąć. W przeciwnym wypadku nieefektywne spalanie może przyczynić się do emisji szkodliwych substancji do komina. Zbiornik Noel nie pozwala na marnowanie energii wytworzonej w kominku i uwalnia skumulowaną energię jeszcze przez długi czas po wygaszeniu paleniska. Woda w zbiorniku stygnie powoli i jest jej dużo (co najmniej kilkaset litrów), przez co może służyć np. do ogrzewania domu nocą.

Oszczędność po zainstalowaniu zbiornika Noel polega również na odciążeniu pracy kotła podgrzewającego wodę – niewielki pobór wody (np. do umycia rąk) nie musi powodować załączania się kotła. Co więcej, zbiornik jest też buforem w momencie awarii prądu lub pompy – zapobiega zagrzaniu się wody w kotle.

 

W zbiorniku Noel wykorzystywane są miedziane wężownice, posiadające dużą sprawność w wymianie ciepła. Ponadto, duża powierzchnia wężownicy zapewnia sprawniejszą i szybszą wymianę energii cieplnej, niż w przypadku standardowego zasobnika. Przez brak konieczności zastosowania w zbiorniku katody i anody, użytkownik nie ma obowiązku wymiany jakichkolwiek części urządzenia.  Środek bufora nie zarasta od wewnątrz, a jego wydajność pozostaje bez zmian przez co najmniej 10 lat. Producent zapewnia również 10-letnią gwarancję na działanie urządzenia.

Skontaktuj się z naszym Technicznym Opiekunem Klienta: Zadzwoń: + 48 508 258 827 lub napisz techniczny@noel.pl
Noel- biuro: w trakcie przeprowadzki, zapraszamy do kontaktu: biuro@noel.pl, tel. 71 362-23-20 Copyright © Noel
Zbiorniki standardowe Zbiorniki standardowe Zbiorniki standardowe